Różdżka to podstawowe narzędzie każdego czarodzieja. Żeby było ciekawiej, to nie właściciel wybiera sobie różdżkę, lecz różdżka właściciela. Ważne, by była ona dopasowana, ponieważ zależy od tego skuteczność rzucanych przez czarodzieja zaklęć. Dlatego właśnie drewno i rdzeń różdżki powinny wpisywać się w charakter jej właściciela.
Zasady i restrykcje dotyczące używania różdżek reguluje Kodeks Użycia Różdżki. Zwraca on uwagę między innymi na to, iż czarodzieje niepełnoletni nie mogą używać swych różdżek poza granicami szkoły, z wyjątkiem sytuacji zagrażających życiu. Po ukończeniu siedemnastego roku życia zabronione jest jedynie używanie niektórych zaklęć, między innymi niewybaczalnych. Bezwzględny zakaz dotyczy również uciekania się do magicznych praktyk w świecie mugolskim.
Istnieją różne rodzaje różdżek. Niektóre z nich idealnie nadają się do rzucania potężnych zaklęć, inne okazują się pomocne, chociażby w dziedzinie transmutacji. Cechy, które odróżniają różdżkę właściciela od innych to przede wszystkim drewno, z którego różdżka została stworzona, jej rdzeń oraz w mniejszym stopniu długość i elastyczność. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile niektóre rodzaje drewna i rdzeni do tworzenia różdżek są powszechnie wykorzystywane, tak inne zasłużyły sobie na miano unikatowych, rzadko spotykanych w świecie czarodziejskim.
Długość różdżki waha się zwykle od 9 do 14 cali, choć sprzedaje się wiele różdżek, które wykraczały poza te granice. Najkrótsza znana różdżka miała cali 7, natomiast najdłuższa 18. Długość różdżki, wbrew pozorom, dopasowuje się nie tylko do postury czarodzieja, ale i do jego "wewnętrznej wielkości", stąd liczy się także potencjał człowieka, jak i jego ukryte talenty.
Elastyczność różdżki z kolei oddaje gotowość do zmian jej właściciela. Istnieją różdżki sztywne, jak i takie, które z niewielkim trudem można zawiązać na supeł. Cecha elastyczności jest jednak tą, na którą czarodzieje zwykle zwracają najmniej uwagi
zawiera opisy rdzeni, które znajdują się w różdżkach bohaterów
Kieł widłowęża – różdżki o tym rdzeniu często można spotkać u czarodziejów skoncentrowanych i sprytnych, parających się czarną magią.
Łuska smoka - bardzo duża moc magiczna. Dzięki różdżce z tym rdzeniem zaklęcia defensywne są niemal nie do przełamania. Również mocno przywiązują się do swojego właściciela, choć mogą go zmienić. Zwykle obierają wtedy zwycięzcę pojedynku magicznego stoczonego z uprzednim właścicielem. Różdżki te pozwalają na szybszą naukę zaklęć, choć są także temperamentne i wymagają opanowanych właścicieli.
Pazur smoka - bardzo duża moc magiczna. Różdżka z owym rdzeniem najlepiej sprawdza podczas zaklęć ofensywnych. Również mocno przywiązują się do swojego właściciela, choć mogą go zmienić. Zwykle obierają wtedy zwycięzcę pojedynku magicznego stoczonego z uprzednim właścicielem. Różdżki te pozwalają na szybszą naukę zaklęć, choć są także temperamentne i wymagają opanowanych właścicieli.
Pióro lelka wróżebnika – różdżki o tym rdzeniu używane są przez czarodziejów, którzy posiadają zdolność jasnowidzenia, jak i przez tych, którzy upodobali sobie wróżbiarstwo.
Pióro suzaku - niezwykle rzadki (można rzec: unikatowy) i równie potężny rdzeń. Wybiera właścicieli o niezwykle dużej mocy magicznej dorównującej jemu samemu. Różdżka taka jest niezwykle lojalna, przywiązuje się do właściciela i umierają wraz z nim. Jednak cechuje je zarówno duża nieśmiałość jak również ognisty temperament, który poskromić może jedynie odpowiedni właściciel.
Róg buchorożca – różdżki o tym rdzeniu przejawiają ogromny potencjał w zakresie zaklęć defensywnych i ochronnych.
Skóra wsiąkiewki – różdżki o tym rdzeniu wykorzystywane są przez czarodziejów o złej sławie, w szczególności złodziei i oszustów.
Włos demimoza – różdżki o tym rdzeniu idealnie nadają się do wykonywania zaklęć kamuflujących.
Włos jednorożca - różdżki o tym rdzeniu są najwierniejszymi z różdżek, najbardziej związanymi ze swoim prawowitym właścicielem. Tym samym są też najmniej odpowiednim rodzajem różdżek do praktykowania czarnej magii. Ich wadą jest to, iż są mało wytrzymałe.
Włos z głowy wili – różdżki o takim rdzeniu idealnie nadają się dla osób o dużym uroku osobistym, pięknej aparycji oraz takich, które potrafią wykorzystywać swoje wdzięki.
Włókienko ze smoczego serca - różdżki o tym rdzeniu mają największą moc magiczną i najlepiej nadają się do używania zaklęć czarnomagicznych. Również mocno przywiązują się do swojego właściciela, choć mogą go zmienić. Zwykle obierają wtedy zwycięzcę pojedynku magicznego stoczonego z uprzednim właścicielem. Różdżki te pozwalają na szybszą naukę zaklęć, choć są także temperamentne i wymagają opanowanych właścicieli.
zawiera opisy drewna, które znajdują się w różdżkach bohaterów
cyprys - Właścicielami różdżek cyprysowych stają się osoby odważne i śmiałe, które dla wyższych celów gotowe są ofiarować nawet swoje życie. Cyprysowe różdżki wiążą się ze szlachectwem. Wielki średniowieczny różdżkarz, Geriant Ollivander, pisał, że dla niego zaszczytem było sprawdzanie cyprysowych różdżek, bo wiedział, że miał wtedy przed sobą czarownicę lub czarodzieja, który umrze bohaterską śmiercią. Różdżki cyprysowe znajdują właścicieli pośród odważnych, śmiałych i skłonnych do poświęceń, tych, którzy nie boją się konfrontacji z cieniami własnej i obcej natury.
cedr - Różdżka z cedru zawsze wybiera właściciela o silnym charakterze, lojalnego wobec swoich przyjaciół i idei. Charakteryzuje się właściwościami magicznymi odpowiednimi do wykorzystania w pojedynkach magicznych. Różdżka cedrowa okazuje się również niezwykle pomocna w wydobyciu potencjału swojego czarodziejskiego właściciela. Nigdy nie oszukasz posiadacza cedrowej różdżki. Cedrowa różdżka znajduje swoje miejsce tam, gdzie panuje jasność i przenikliwość. Osoby dobrze dopasowane do tej różdżki posiadającej potencjał przerażającego przeciwnika, często zaskakują te bezmyślne osoby, które ośmielą się ją oszukać.
cis - Cisowe różdżki należą do najrzadszego rodzaju, a ich idealni właściciele są nietypowi, czasami powszechnie znani. Cis zachowuje szczególnie mroczną reputację w dziedzinie pojedynków i wszelkich klątw. Nieprawdziwe są jednak przekonania (częste wśród różdżkarzy), że osoby używające tych różdżek najprawdopodobniej będą zajmować się Czarną Magią. Właściciel cisowej różdżki może równie dobrze okazać się zażartym obrońcą innych. Gdy czarodziej zostanie pochowany z cisową różdżką, zazwyczaj wykiełkuje ona w nowe drzewo strzegące grobu właściciela.
czarny bez - To najrzadziej stosowane drewno na różdżki, o którym mówi się, że przynosi nieszczęście. Czarny bez jest trudniejszy do opanowania dla właściciela, niż jakikolwiek inny rodzaj drewna. Zawiera potężną magię, ale gardzi każdym właścicielem, który nie jest lepszy od niej samej; potrzeba niezwykłego czarodzieja, aby utrzymać różdżkę w posiadaniu przez dłuższy czas. Prawdą jest, że tylko bardzo niezwykła osoba znajdzie idealnie dopasowanie z czarnym bzem, a w tych rzadkich przypadkach ci czarodzieje i czarownice są przeznaczeni do wielkich czynów.
dereń - Różdżki dereniowe są ekscentryczne i figlarne, mają skłonność do zabawy i szukają właścicieli mogących zapewnić im dużo emocji i rozrywki. Zła rzeczą jest pogląd, że te różdżki nie nadają się do uprawiania poważnej magii; w trudnych warunkach są zdolne do wykonywania wybitnie trudnych zaklęć, a w połączeniu z odpowiednio sprytnym i pomysłowym magiem, może wytworzyć olśniewające zaklęcia. Ciekawą słabością dereniowych różdżek jest ich niechęć do wykonania zaklęć niewerbalnych, w takich sytuacjach są dosyć donośne.
głóg - Głóg wydaje się dziwną, sprzeczną różdżką, pełną paradoksów, jako że drzewo z którego powstała rodzi liście i kwiaty o właściwościach leczniczych, a jednocześnie przy ścięciu gałęzi wytwarza zapach śmierci. Są one złożone i intrygujące w swojej naturze, tak jak właściciele, których sobie wybiorą. Różdżki głogowe mogą być szczególnie przydatne w magii leczniczej, ale są także mistrzyniami klątw. Głóg nie jest łatwy do opanowania. Powinna być powierzana w ręce osoby, która udowodni swój talent, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być opłakane. Różdżki z głogu mają pewną szczególną właściwość: zaklęcia, rzucane bez należytego skupienia, mogą wypalić rykoszetem.
grab - Różdżka z grabu wybiera właściciela, który uparcie, wręcz obsesyjnie dąży do wyznaczonego sobie celu. Przywiązana do swojego właściciela, odmawia posłuszeństwa każdej innej osobie, która ujmie ją w dłoń. Nie pozwala również swojemu właścicielowi działania sprzeczne z jego wewnętrznym kodeksem moralnym. Wybiera na swojego właściciela utalentowaną osobę z jedną, czystą pasją, którą można by nazwać zamiłowaniem (a wręcz obsesją) i która na pewno po jakimś czasie się objawi. Grabowe różdżki dostosowują się do stylu magii swoich właścicieli znacznie szybciej niż inne. Dzieje się to w takim tempie, że gdy inne osoby będą ich używać, będzie to dla nich niezwykle trudne nawet w przypadku rzucania najprostszych zaklęć. Różdżki te przyswajają również kodeks honorowy ich właścicieli, odmawiając wtedy rzucania pewnego rodzaju zaklęć - czy to dobrych, czy złych - które nie przystoją do ich Mistrzów. To szczególnie czułe i dostrajające się różdżki.
heban - Te czarne jak smoła różdżki mają imponujący wygląd i reputację. Szczególnie nadają się do wszelkiego rodzaju zaklęć w pojedynkach oraz do Transmutacji. Heban jest najszczęśliwszy w dłoniach osób, które nie wstydzą się być sobą. Hebanowe różdżki najbardziej pasują do osób, które ściśle trzymają się własnych przekonań i wyznaczonych celów, bez względu na naciski otoczenia.
hikoria (orzech biały) - Różdżki, które wybierają czarodziejów wytrwałych w dążeniu do swoich celów. Są posłuszne wobec tych, którzy swym działaniem udowodnią, iż wykorzystują je w odpowiedni sposób.
głóg - Głóg wydaje się dziwną, sprzeczną różdżką, pełną paradoksów, jako że drzewo z którego powstała rodzi liście i kwiaty o właściwościach leczniczych, a jednocześnie przy ścięciu gałęzi wytwarza zapach śmierci. Są one złożone i intrygujące w swojej naturze, tak jak właściciele, których sobie wybiorą. Różdżki głogowe mogą być szczególnie przydatne w magii leczniczej, ale są także mistrzyniami klątw. Głóg nie jest łatwy do opanowania. Powinna być powierzana w ręce osoby, która udowodni swój talent, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być opłakane. Różdżki z głogu mają pewną szczególną właściwość: zaklęcia, rzucane bez należytego skupienia, mogą wypalić rykoszetem.
grab - Różdżka z grabu wybiera właściciela, który uparcie, wręcz obsesyjnie dąży do wyznaczonego sobie celu. Przywiązana do swojego właściciela, odmawia posłuszeństwa każdej innej osobie, która ujmie ją w dłoń. Nie pozwala również swojemu właścicielowi działania sprzeczne z jego wewnętrznym kodeksem moralnym. Wybiera na swojego właściciela utalentowaną osobę z jedną, czystą pasją, którą można by nazwać zamiłowaniem (a wręcz obsesją) i która na pewno po jakimś czasie się objawi. Grabowe różdżki dostosowują się do stylu magii swoich właścicieli znacznie szybciej niż inne. Dzieje się to w takim tempie, że gdy inne osoby będą ich używać, będzie to dla nich niezwykle trudne nawet w przypadku rzucania najprostszych zaklęć. Różdżki te przyswajają również kodeks honorowy ich właścicieli, odmawiając wtedy rzucania pewnego rodzaju zaklęć - czy to dobrych, czy złych - które nie przystoją do ich Mistrzów. To szczególnie czułe i dostrajające się różdżki.
hikoria (orzech biały) - Różdżki, które wybierają czarodziejów wytrwałych w dążeniu do swoich celów. Są posłuszne wobec tych, którzy swym działaniem udowodnią, iż wykorzystują je w odpowiedni sposób.
jabłoń - Z drzewa jabłoni nie powstaje zbyt wiele różdżek. Są wprawdzie potężne i najlepiej pasują do właścicieli o wielkich ideałach i celach, jako że to drewno słabo wiąże się z użyciem Czarnej Magii. Mówi się, że posiadacze różdżek z drewna jabłoni będą żyli długo i w miłości, natomiast ja zauważyłem, że klienci o dużym uroku osobistym znajdują idealne połączenie właśnie z tego rodzaju różdżką. Niezwykła umiejętność rozmawiania z innymi magicznymi istotami w ich rodzimych językach, jest często spotykana wśród tych osób, przykład stanowi chociażby słynny autor książki Trytony: Obszerny Przewodnik po ich języku i zwyczajach, Dylan Marwood.
jarzębina - Ten rodzaj drewna jest szczególnie popularnym w różdżkarstwie, ze względu na posiadanie właściwości ochronnych. Są szczególnie zdatne do rzucania zaklęć obronnych w dodatku bardzo silnych i trudnych do przełamania. Powszechnie twierdzi się, że żadna czarownica, czy czarodziej parający się czarną magią nie posiadał jarzębinowej różdżki. Jarzębinowe różdżki lubią towarzystwo osób trzeźwo myślących i o czystym sercu. Reputacja o ich mocy nie zwodzi nikogo - są równe wszystkim innym, czasami silniejsze i zazwyczaj zwyciężają w pojedynkach.
jesion - Jesionowa różdżka przywiązuje się do swojego jedynego, prawdziwego właściciela i nie powinna być przekazywana lub pożyczana, gdyż traci swą moc i umiejętności. Ta tendencja jest szczególnie silna, gdy rdzeniem różdżki jest włos z ogona jednorożca. Czarownic i czarodziejów wybranych przez jesionowe różdżki niełatwo jest odwieść od ich przekonań i celów. Jednak zuchwali i zanadto pewni siebie czarodzieje, którzy często nalegają na wypróbowanie tego wyjątkowego drewna, są rozczarowani jego efektami. Idealny właściciel takiej różdżki może być uparty i mężny, ale nigdy prostacki, czy też arogancki.
kasztanowiec - To jeden z ciekawszych, złożonych rodzajów drewna, którego charakter znacznie różni się zależnie od umieszczonego w nim rdzenia i który uczy się wiele od swego właściciela. Różdżki z kasztanowca lubią wybierać na swoich właścicieli poskramiaczy magicznych stworzeń, osoby z talentem do Zielarstwa i miłośników natury. Jednak w przypadku połączenia z rdzeniem z włókna smoczego serca, mogą znaleźć swoje miejsce pośród czarodziejów lubujących się w luksusie i niekoniecznie przejmujących się źródłem pochodzenia ich majątku. Co ciekawe, trzech kolejnych przewodniczących Wizengamotu posiadało kasztanowe różdżki i rdzenie z włosa ogona jednorożca, tak więc to połączenie wskazuje na skłonność do wiązania się z aktywnościami dotyczącymi sprawiedliwości.
lipa - To niezwykłe i bardzo atrakcyjne drewno różdżkarskie było szczególnie modne w XIX wieku. Popyt przewyższał podaż i niektórzy nieskrupulatni różdżkarze, wbrew standardom, barwili drewna innych gatunków, starając się oszukać nabywców. Przyczyna tej popularności leżała nie tylko w ich pięknym wyglądzie, ale również w ich szczególnej przydatności dla wieszczów i umiejętnych w Legilimencji. To dwie tajemnicze sztuki, które nadawały każdemu ich posiadaczowi dużego szacunku. Różdżki lipowe na swoich właścicieli wybierają osoby, dla których najważniejsza w życiu jest przyjaźń.
mahoń - Mahoniowa różdżka sprawi się świetnie w rękach czarodzieja, który ma talent do eliksirów. Jest idealna także do osób odznaczających się niemałą precyzją. Uczy się na zasadzie prób i błędów. Potrafi wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby potem - w przyszłości - stać się lepszą.
sekwoja - Dobrych jakościowo różdżek z drzewa sekwojowego jest niewiele, jednak wciąż istnieje na nie popyt, ze względu na pogląd, że przynoszą szczęście swojemu właścicielowi. Same różdżki z sekwoi nie przynoszą szczęścia, ale za to wybierają na właścicieli osoby, którym zawsze się powodzi, dokonują dobrych wyborów i zawsze udaje im się wyrwać z kłopotów.
wiąz - Różdżki z wiązu szukają osób o silnej prezencji z dużą magiczną zręcznością i swego rodzaju wrodzonym dostojeństwem. Wiąz spośród wszystkich rodzajów drewna, stwarza najmniejszą liczbę wypadków i głupich błędów. Natomiast odpowiada za najbardziej widowiskowe uroki i zaklęcia. To wyrafinowane różdżki, stworzone do wysoce zaawansowanej magii w dobrych rękach.
wierzba - Wierzba jest rzadko używanym drewnem różdżkarskim o mocy uzdrawiającej, idealnymi właścicielami dla niej są osoby niepewne swoich możliwości. Podczas gdy wielu pewnych siebie klientów nalega na wypróbowanie tych pięknych różdżek (przyciągani pięknym wyglądem, uzasadnioną reputacją idealnej do rzucania zaklęć niewerbalnych), wybierają one osoby z największym potencjałem, a nie tych, którzy są przekonani, że nie mają wielu rzeczy do nauki.
ŹRÓDŁO: wiki + harry-potter.net.pl + marudersi.forumpl.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz